Tiedote: Perinnepäivässä laukkuja, nahkaa ja perinnerakentamista

Keikyän Kotiseutumuseolla vietetään Koko perheen Perinnepäivää sunnuntaina 30. elokuuta kello 12-16.

Sastamalassa Keikyän Kotiseutumuseolla vietetään Koko perheen Perinnepäivää sunnuntaina 30. elokuuta kello 12-16. Teemoina ovat keikyäläiset laukku- ja nahkatyöt sekä perinnerakentaminen. Pytingin kattoremontti on valmistunut.

Keikyäläisistä laukku- ja nahkatöistä alustaa kello 12 paikallishistorian tutkija, VTM Mika Susi. Esityksen jälkeen hän vetää paneelikeskustelun, jossa mukana on paikallisia laukku- ja nahkatöiden taitajia.

Työnäytöksiä on pitkin päivää Joyfactoryn ja Nahkaverstas Eliisa Marjaanan esittelypisteissä. He myös myyvät nahkatuotteitaan.

Pytingin kesällä toteutettu kattoremontti on esittelyssä ja perinnerakentaminen puheissa. Restaurointimestari Niko Palonen on paikalla keskustelemassa ja vastaamassa kysymyksiin perinnerakentamisesta.

”Vanhassa ja huonokuntoisessa tiilikatossa oli vuosien varrella useita vakavia vuotoja. Pahimmillaan vettä päätyi ullakon läpi alakerran saliin saakka”, kertoo Keikyän Museo- ja Kotiseutuyhdistyksen puheenjohtaja Heli Vinha. ”Uusittu katto turvaa rakennuksen ja museon kokoelmatoiminnan edellytykset pitkäksi aikaa eteenpäin”, hän iloitsee.

Kattoremontti toteutui kahdessa erillisessä hankkeessa. Varsinainen katon uusiminen tapahtui Leader Joutsenten reitin puoltamalla ja Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen myöntämällä EU:n maaseuturahoituksella. Suuruudeltaan se on 22 500 euroa. Piippujen korjausta ja otsalautojen vaihtamista tuki Museovirasto valtionavustuksella. Sen määrä on 4 500 euroa.

Itse rahoitettavaksi yhdistykselle jäi 8 900 euroa ja jonkin verran lisätöistä aiheutuneita kustannuksia. Esimerkiksi osa piipuista oli odotettua huonommassa kunnossa.

Työt urakoi Rakennuspalvelu Juha Ketola Oy Kiikasta. Useat tahot olivat hankkeissa isona apuna. Planico Rakennetekniikka Oy:n Pekka Miettinen ja Antti Alhon insinööritoimisto tekivät piirustukset. Perinnerakennusmestari Anne Uosukaiselta Pirkanmaan maakuntamuseosta saatiin neuvontaa.

”Kiitämme lämpimästi hankkeita rahallisesti avustaneita ja kaikkia monin tavoin auttaneita”, Heli Vinha toteaa.

Kuvataiteilija Jaakko Karjula piirtää Perinnepäivässä pikamuotokuvia. Tyrvään seudun Kotiseutuyhdistys myy Keikyä-aiheisia kirjoja. Villanrakastaja Mari Susi kehrää.

Kansallis- ja perinnepukujen harrastajat kohtaavat tuuletuksessa. ”Kutsumme kansallis- ja perinnepukujen harrastajat tapahtumaan asuihin pukeutuneina toisiaan tapaamaan”, sanoo Heli Vinha.

Museon kokoelmista on tehty teeman mukaisia nostoja.

”Kahviossa voi nauttia vaikkapa kassiviinerin. Ja eläimiä on paikalla”, vinkkaa Heli Vinha.

Perinnepäivään mielellään polkupyörillä tai kävellen

Museon väki suosittelee, että tapahtumaan tultaisiin mahdollisuuksien mukaan polkupyörillä tai kävellen. Autojen parkkipaikalta on noin 250 metrin kävelymatka.

”Kiitämme Oittisen tilaa pihan antamisesta pysäköinnin käyttöön. Muutoin pysäköintitilat olisivat kovin rajalliset”, kertoo Heli Vinha.

Keikyän Kotiseutumuseoon ja Perinnepäivään on vapaaehtoinen pääsymaksu.

Muutokset ohjelmassa ovat mahdollisia esimerkiksi säätilan edellyttäessä.